Bejelentkezés

TRÜKKÖK A “LISTENING”-ED FEJLESZTÉSÉRE

 Amikor egyetemista voltam az angol szakon, már egy pár éve tolmácskodtam és tanítottam, tehát teljesen magabiztosan használtam az angolt, mégis sokszor nehézségekbe ütköztem, amikor egy-egy félévben volt egy ’listening’, azaz hallott szövegértés vizsgánk. Hihetetlenül kellett ugyanis koncentráljak, hogy megértsem az amúgy sem jó hangminőségű szöveget, amit lejátszottak és kitöltsem a hozzátartozó hanganyagokat. Sokszor annyira rástresszeltem, hogy értsem, amit hallok, hogy valójában már nem is a szöveget hallgattam, hanem azon gondolkoztam, hogy nem tudok valamiért koncentrálni. Ez az érzés egy jó ideig elkísért, míg egyszer úgy döntöttem, hogy stratégiát váltok és máshogy fogok hozzáállni ehhez a feladathoz, elengedtem „a mindent meg akarok érteni” érzésemet és maximalizmusomat és eldöntöttem, hogy globális értésre fogok törekedni.

 És tudod mi történt? Megtört a jég! Egyre jobb eredményeim lettek és már nem görcsöltem azon, ha nem értettem egy-egy szót vagy kifejezést, mert a szövegkörnyezetből sikerült kikövetkeztessem azokat is.

 Miért meséltem el ezt a történetet Neked? Hogy lásd, teljesen normális az, ha nem értesz mindent! A minap azt mondta nekem a férjem, hogy a „polihisztorok ideje már lejárt!”, mert hajlamos vagyok arra, hogy mindent tudni akarok, és óriási tudásvágyam van, de persze ez lehetetlen az élet minden területén! Viszont habár mindent nem lehet tudni egy adott nyelvben sem, mégis törekedhetünk arra, hogy egyre többet tudjunk és a kulcs a készségek folyamatos fejlesztésében van!  

 Az évek alatt kifejlesztettem egy pár technikát, ami rengeteget segített nekem abban, hogy fejlesszem a listening-emet (nem csak az angolban) és ezekből készítettem egy csokrot Neked, hogy próbáld ki és ami tetszik ültesd át gyakorlatba, mert azt gondolom, ha Nekem és sok-sok tanítványomnak segített, akkor Neked is fog!

 

 1)      Mindig szintednek megfelelő, attól kicsit nehezebb szöveget hallgass!

 Erről és a fokozatosság elvéről már írtam részletesebben, itt tudod felfrissíteni ezt a tudást.

 2)      Ne blokkolj le egy új szónál, kifejezésnél!

 Ahogy ezt fent olvashattad, ebbe a hibába én is sokszor beleestem régebben és sokszor látom tanítványaimon is, hogy sokan hajlamosak egy bizonyos szón pörögni, pedig amúgy a mondat többi részét abszolút értik, és nem azon gondolkodnak, hogy mi a mondat lényege, hanem vajon mit jelent az az egyetlen egy szó, ami számukra totál ismeretlen! Te ne ess ebbe a hibába! Létezik az a dolog, amit úgy hívunk, hogy szövegkörnyezet (kontextus), és ahogy, amikor olvasol egy szöveget és abban is ki tudod a szövegkörnyezetből következtetni a szó, kifejezés jelentését, pont úgy ki tudod azt a hallott szövegekből is! Tehát, globális értésre törekedj, az egészre figyelj, és ne vessz el a részletekbe!Az összes trükk közül ez a legfontosabb! Rendben?  🙂 

 fire of London3)      A fontos szavakra koncentrálj!

 „De hát minden szó fontos egy szövegben” – gondolhatod most magadban! De erre én azt mondom, hogy NEM feltétlenül, hiszenminden mondatban vannak olyan szavak, amelyek a lényeges információt hordozzák magukban, mint például az ige! Figyelj, mutatok egy példát erre, mire gondolok és látni fogod a trükköt is benne:

 When the kings of England moved there with their government to form the administrative centre around the Royal Palace of Westminster, a much larger city grew up but the narrow, crowded streets of wooden houses were almost completelydestroyed by the disastrous fire of 1666.’

 Kiemeltem kövér betűkkel, hogy mire gondolok lényeges információ alatt. Valójában ezekből a szavakból már abszolút rá tudsz jönni, a szöveg mondanivalójára. De ha esetleg nem értetted mi az, hogy disastrous, attól még meg fogod érteni, hogy tűzvészben pusztultak el a házak, ugye?

talk listen  4)      Ha van rá lehetőség, mindig többször hallgasd meg a szöveget!

 Ugye emlékszel, hogy tanultad meg az anyanyelvedet? Rengetegszer hallottad a szüleidtől, közvetlen környezetedtől a magyar szavakat, a mondatszerkesztést, kész, komplett mondatokat és egy idő után Te is átvetted azokat és megtanultál magyarul. Tehát az ismétlés játszott a legnagyobb szerepet a tanulásodban. Na, ez pont így működik itt is, az angollal! Ha van lehetőség hallgasd meg többször az adott szöveget, amit hallgatsz! Ezzel a céllal készítjük folyamatosan az oktató videóinkat, hiszen ezeket nem csak hogy  bármennyiszer meg tudod hallgatni, ismételni tudod, hanem szószedetet is találsz hozzájuk a videó alatt, apropó, ezt láttad már?

 Fontos tehát, hogy többször meghallgasd a szöveget, amivel épp gyakorolsz. Az első meghallgatás után az legyen a célod, hogy az általános tartalmat próbáld megérteni. Miről szól a szöveg? A második hallgatás után, próbálj kiszedni belőle konkrét tényeket: adatokat, információkat. Harmadik és negyedik meghallgatásra, pedig arra törekedj, hogy a részleteket is kihalld. Majd végül próbáld azokat összefoglalni angolul! Egyben a beszédet is gyakorlod! Nagyon jó trükk.

Valójában bármennyiszer meghallgathatod a szövegeket, a lényeg, hogy szokd meg, hogy heti rendszerességgel hallgass angolt, mert ahogy beszélni megtanulni is csak úgy lehet, ha beszélsz, érteni is csak úgy lehet megtanulni, ha sokat hallgatod az angolt (a fokozatosság elvét betartva, ez fontos!!!).

 Persze most sem hagyhatlak gyakorlás nélkül, itt egy pár jó gyakorló hanganyag:

 Ha kezdő vagy – fel tudod rakni az angol feliratot ha a jobb alsó sarokban az óra melletti ikonra kattintasz! A magyar feliratokat felejtsd el, mert csak elvonja a figyelmed…

 https://www.youtube.com/watch?v=6rfr9M6RsnM&list=PLJBb4M4nt-jdm6_a_jcK2ihkAaXGGc4Ox

 Ha középhaladó vagy haladó vagy és amerikai angolt akarsz hallgatni – a felső kék menüsorban találsz több szintet is (Level one/two/three) és a cikkeket a hangszóróra, vagy a ’play’ gombra kattintva tudod meghallgatni:

 https://learningenglish.voanews.com/section/level-one/3774.html

 Ha középhaladó vagy haladó vagy és brit angolt akarsz hallgatni– a kék címekre kattintva tudod megnyitni a szöveget és mellette lévő ’audio’ zöld gombra kattintva tudod meghallgatni a cikket:

 https://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/general/sixminute/

 Jó csemegézést és ne felejtsd el átültetni gyakorlatba a trükköket! 

Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és a hallott szövegértésed fejlesztése önállóan, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis arra a beszélőkéd beindításán túl, a hallott szövegértésed fejlesztésére tesszük a két fő hangsúlyt!

 Mai útravaló:

 „Szeretnéd tudni a siker receptjét? Nagyon egyszerű: kétszerezd meg az elbukásaid arányát. Az elbukás elbátortalaníthat, de tanulhatsz is belőle. Ezért menj csak és kövess el hibákat. Amennyit csak tudsz! Mert ne felejtsd el, ott fogsz a sikerre bukkanni.”

hirlevel feliratkozas 

0válaszok erre "TRÜKKÖK A "LISTENING"-ED FEJLESZTÉSÉRE"

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.