Bejelentkezés

Nyelvtanulási app ajánló I.

Ahogy a technológia és a világ fejlődik egyre több app-ot használunk különböző területeken. Nincs ez máshogy a nyelvtanulásban sem. Emlékszem, tizenévesen még vadásznunk kellett a könyvtárban az angolt tanító könyveket, kazettákat, mert nem volt akkora választék akkoriban. Most viszont azt gondolom, hogy bőség zavara van (mindenből is lassan…).
Pár évvel ezelőtt azt fogalmaztam meg, hogy most nem az a gond, hogy lehetőségeket találjunk például a tanulásra, hanem hogy megtanuljuk megszűrni és nemet mondani arra, ami nem nekünk való. Azaz nem elveszni az internet adta lehetőségek között, mindent (is) akarva.

Ez a jelenség szerintem különösen igaz a nyelvtanulási app-okra is. Jómagam is nyelvtanuló is vagyok, nemcsak tanár, így én is folyamatosan tesztelem ezeket az app-okat (nemcsak angol nyelvhez!) és bár korántsem ismerem az összeset (folyamatosan jönnek ki az újabbak és újabbak), de azért igyekszem „képben lenni” velük.

Ebben a sorozatomban a nyelvtanulási app-okkal fogunk ezért foglalkozni és hangsúlyoznám, hogy ezek a meglátások, amiket megosztok majd veletek a személyes és egyben szakmai véleményem is, nyilván nem kell egyetértenünk mindenben. Csak olyan app-ot fogok javasolni, amit jómagam is leteszteltem és valamilyen szempontból vagy szempontokból hasznosnak találtam.

És mielőtt belevágnánk még egy TÉVHITET szeretnék eloszlatni:

ÉN MÉG NEM TALÁLTAM OLYAN APP-OT, AMINEK A KIZÁRÓLAGOS HASZNÁLATÁVAL MEGTANULHATSZ ANGOLUL!

Arra gondolok itt, hogy a legtöbb app bizonyos készségek fejlesztésére kiváló, de olyan, amelyik minden készséget (gondolok itt: írás, olvasás, hallgatás, beszéd, kiejtés, szókincs, nyelvtan) párhuzamosan fejlesztené, én még nem találtam. Nagy általánosságban véve azt lehet mondani, hogy többnyire pont a beszéd fejlesztése marad ki ezekből. Lehet, hogy a szókincsedet, nyelvtani tudásodat, írásodat vagy mondjuk a hallott szövegértésedet is tudod épp fejleszteni az adott app-pal, de tudsz velük beszélgetéseket folytatni angolul? Vannak élő, spontán reakciók? Valaki (hús-vér ember) válaszol neked? Ha nem, akkor azért ne áltasd magad, mert ezeknek a használatával a beszédedet nem feltétlenül tudod fejleszteni. KIEGÉSZÍTÉSNEK viszont kiválóak és használd őket arra, amire valók, de figyelj arra, hogy a beszédedet is fejleszd valamilyen formában (nekünk például erre vannak az EGYÉNI ÓRÁK és KISCSOPORTOS ONLINE órák).

Vágjunk is bele!

  1. DUOLINGO

Ez az app, amit szerintem szinte minden nyelvtanuló ismer, vagy már próbált. Jelenleg ez a világ vezető nyelvtanulási app-ja, mert számok tekintetében ezt használják a legtöbben. Nemcsak angolt lehet vele tanulni, hanem elég sok másik nyelvet pl. franciát, spanyolt, németet stb. Illetve két nyelven van, ajánlom figyelmedbe azt, hogy ha gondolkozol más nyelv tanulásában az angolon kívül, akkor angolról pl. franciára tanulj és ne magyarról franciára. A duolingón ezt ki tudod választani.

Egyrészt, ha ugyanabba a nyelvcsaládba tartozik két nyelv, könnyebb a hasonlóságokat, memóriamankókat megtalálni bennük, másrészt, két legyet ütsz egy csapásra és két nyelvet is gyakorolhatsz egyszerre. Én a franciát angolról tanultam és sokkal gyorsabban haladtam így. Most a románt is angolról tanulom és rengeteg segít.

A Duolingo véleményem szerint tök jó kiegészítő app a nyelvtanuláshoz, főleg, ha KEZDŐKÉNT, ÚJRAKEZDŐKÉNT akarsz valami pluszt, ami segít előre vinni. Ez az app kiváló arra, hogy vérszemet kapj (addiktívvá tudja tenni ugyanis a tanulást) és kialakítsd a mindennapos, rendszeres foglalkozást a nyelvvel a rövid leckéknek és a baglyocska motivációs hatásának köszönhetően. Segít elmélyíteni, begyakorolni nyelvtani részeket, szókincset bővíteni, betűzést, írást gyakoroltat és nem mellesleg hallod is a nyelvet, így a hallott szövegértésedet is fejleszti.

DE!

A beszédet nem tudod vele gyakorolni, ahogy azt fent is írtam. És ne ess abba a csapdába bele, hogy azt gondolod: attól, hogy 385 napja mindennap használtad picit és x pontot összegyűjtöttél, x szintet elértél, az aktív tudásod nem feltétlenül lesz azonos ezzel a szinttel. Ne azonosulj tehát ezekkel a rangokkal (ez amúgy is csak az egot szolgálja), hanem figyelj arra, hogy az aktív nyelvhasználatot is gyakorold emellett.

Érdekesség, hogy a duolingón belül van most már nyelvvizsga is, amit bizonyos intézmények el is fogadnak több külföldi országban. De persze ennek nézz utána, ha nyelvvizsgára hajtasz, hogy hova kell a papír és milyet fogadnak el oda hivatalosan.

Remélem tudtam pár hasznos gondolatot adni neked erről az app-ról, a következő részben innen folytatjuk.

www.angolrahangolva.com

0válaszok erre "Nyelvtanulási app ajánló I."

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.