Bejelentkezés

HOGYAN HATÁROZD MEG A SZINTEDET ANGOLBÓL SZINTFELMÉRŐ NÉLKÜL

 A nyelvtanulás és az anyagi függetlenség között már levontam a párhuzamot, hiszen mind a kettő hosszú távú befektetés. Viszont mondhatjuk azt is, hogy a nyelvtanulás olyan, mint a házépítés, és itt most nem a könnyű szerkezetű házakra gondolok, hanem egy stabil házra. Ahhoz, hogy igazán jól tudj angolul, fel kell építened az angoltudásod házát, be kell fedd és le kell színezd a falakat. Ha ide eljutsz, az már egy nagyon magas szint. Tapasztalatom szerint sokan nehezen tudják meghatározni a saját szintjüket az angolban, habár létezik a Közös Európai Referenciakeret standard meghatározása.

Viszont én most egy teljesen más megközelítésben szeretnélek átvezetni az egyes szinteken és arra kérlek, hogy próbáld majd elhelyezni magadat valahol, mert fontos, hogy tudd, hol jársz az angol tanulásodban és hova kell még fejlődj. Készen állsz az utazásra?



 

Útikalauz a szintekhez:

1. Szint: Gödör ásás
Ha házat akarsz építeni, az az első lépés, hogy gödröt ásol az alapnak, nemde? Nincs ez máshogy az angolban sem! A gödröd az angol tanulásban NEM a kudarcokat fogja jelképezni, vagy a gödröt, amibe mindig beleesel, hanem a tudásod alapjának az alapját. Tehát ez a gödör, nemhogy az alapod, hanem az alapodnak az alapja! A gödrödet valójában az első 100-200 angol szavad fogja adni, és azok az alap szerkezetek, amelyeket szinte minden angol mondatban használunk (névmások, létige használat, prepozíciók). Ha ez megvan, kész vagy a gödör ásásával! De vigyázz, alapos legyél, mert ha a gödör nincs jól megásva, a házunk meg fog süllyedni és hosszú távon az egész ház széthullhat…
Hagyományos besorolás ezt a szintet hívja A1-nek.

 



2. Szint: Alapöntés

Ha megvan a házunkhoz a gödör, akkor lerakhatjuk az alapot. Ez az alap viszont szintén keménykötésű kell legyen,mérnöki precizitású, mert a házunk stabilitása az alapunktól függ! Ha repedések vannak az alapon már az elején, ott biztos, hogy gondok lesznek később is, ezért jobb ezeket a repedéseket elsimítani még az elején!
Az angoltudásod alapját az első 1000-1500 szavad adja ki, amelyekkel már tudsz egyszerű mondatokat alkotni, mind írásban, mind szóban. Nyelvtani szerkezetek szintjén ez magába foglalja, hogy tudod használni és egyszerű mondatokat alkotni a birtoklással (have/have got), leíró szerkezettel (there is/there are), felszólító móddal (Do it!/Let’s do it!), összehasonlító szerkezetekkel (big, bigger, the biggest), az egyszerű jelennel, múlttal és jövővel (Simple Present/Past/Future).
Hagyományos besorolás ezt a szintet hívja B1-nek, azaz erős alapfoknak (ez a szint már az A2-t is lefedi, azért ugortuk át).

 



3. Szint: Felhúzzuk a falakat és a tetőszerkezetet    
Ha megszilárdult az alap a jól kiásott gödrünkre, akkor jöhet a falak és tetőszerkezet felhúzása.De vigyázz! Mert sokszor kimarad egy-egy tégladarab, az szintén ronthatja a házad tartósságát! Valójában az angolban a házad falát és a tetőszerkezetet (gerendákat) a szókincsed fogja adni és a tégladarabokat pedig az egyes nyelvtani szerkezetek.
Nézzük konkrétan! Ezen a szinten egy jó 3000-5000-res szókinccsel bírunk már és magabiztosan használjuk az igeidőket (de!!!! nem igazán a 12-őt, mint inkább valódi életben 8-9-et), a segédigéket, feltételes mondatokat, szenvedő szerkezetet, kötőszavakat mind írásban, mind szóban.
Hagyományos besorolás ezt a szintet hívja B2-nek (középfok).

 


4.
Szint: Befedjük a tetőt és kiszínezzük a házat   


Habár a magyaroknak EGYELŐRE kisebb százaléka jut el ide, mint az előbbi szintekre, én hiszem és vallom, hogy ez fog változni, ahogy a hagyományos nyelvtanulási módszerek falait ledöntjük! Sőt, én a célomul tűztem ki azt, hogy minél több embert segítsek ahhoz, hogy eljusson ide, ugyanis ezen a szintem már rendkívül változatosan, igazán angolosan (és nem magyarul gondolkodva!) tudjuk magunkat kifejezni angolul.Bármit el tudunk olvasni és bármit megértünk angolul. A nyelvtani finomságok, szófordulatok és szerkezetek már nem jelentenek abszolút gondot a használatban és a szókincsünk ezen a szinten már 9000-12000 szó körül alakul. De mielőtt megrémülnél, ez nem azt jelenti, hogy minden szót használunk, hiszen itt rengeteg olyan szó is beépül már a szókincsünkbe, ami inkább az írott nyelvre jellemző.

Tudom, vicces, de talán tudod Te is, hogy egy átlag angol, amerikai nem használ több szót, mint 3000… (Persze ez nem azt jelenti, hogy nem tud többet, csak nem használja!)
Hagyományos besorolás ezt a szintet hívja C1-nek (felsőfok).

És persze ott van még a C2-es szint, amely sokak szerint csak mítosz, de azt gondolom, hogy ha erre az utolsó 4-es szintre elérünk, akkor már semmilyen élethelyzet nem jelent gondot számunkra angolul.

Sikerült meghatározd a szintedet ez alapján? Igen? De felmerül a kérdés benned, hogyan tovább? A következő részben hozom a stratégiát! 🙂 Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és a tudásod aktív használata, számodra fontos a folyamatos visszajelzés, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis arra tesszük a hangsúlyt, hogy aktívvá tegyük a tudásodat!

 




Mai útravaló:
„Ahhoz, hogy bármi is megvalósuljon,
először a fejedben kell kialakulnia.”
 
 
 
hirlevel feliratkozas

 

 

0válaszok erre "HOGYAN HATÁROZD MEG A SZINTEDET ANGOLBÓL SZINTFELMÉRŐ NÉLKÜL"

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.