Az előző két részben már megnéztünk négy olyan fájdalompontot (itt és itt), amelyek rengeteg nyelvtanulóra jellemzőek és remélem át is rágtad már magad az ellenszereken! Lehet, hogy nem fog elsőre menni, hogy „kigyógyítsd magad” ezekből, de egy biztos: ha tudatosan elkezdesz dolgozni ezeken, akkor, előbb vagy utóbb, meg fogsz szabadulni ezektől a problémáktól is.
Sokan ellenben másoktól várják az orvosságot, vagy hogy valaki kigyógyítsa őket a fájdalmaiból, de az igazság az, hogy mi csak az utat mutatjuk meg. Ezt az utat te magadnak kell végigjárnod. Csakis te magad tudod kigyógyítani magadat ezekből a „bajokból”. Emlékezz: a nyelvtanulás is egy út, ami nem feltétlenül akadálymentes mindig… Dolgozz tudatosan ezeken és gyógyítsd ki a bajaidból saját magadat! Itt a következő két fájdalompont, lássuk jellemző-e rád valamelyik:
5. Már egy halom angol anyagot összevásároltál, összegyűjtöttél, de nem tudod, hogy mit kezdj velük?
Én is szeretek minden újdonságot beszerezni azokról a területekről, amik engem érdekelnek. De ha ezeket csak elspajzolnám és nem kezdenék velük semmit sem, akkor semmi értelme nem lenne annak, hogy beszereztem őket azzal az érvvel, hogy most nincs rá időm, de majd később feldolgozom őket… Így alakul ki a halogatás szokása. A gond pedig az, hogy minél több anyagot halmozol fel, annál inkább rád ül az az érzés, hogy nem haladok semmit sem, nem fejlődök, pedig annyi mindenen van már. Mi a megoldás akkor?
Megoldás: RENDSZEREK! Régen, ahogy esett úgy puffant minden az én életemben is. Aztán rájöttem (persze külső segítséggel), hogy rendszerek nélkül könnyen káosz lesz az életem (és az is volt sokszor!!!). Így ez esetben neked is javaslom, hogy a tanulásra is rendszereket kell felállítanod magadnak. Itt egy pár segítő kérdés ehhez:
– Napi hány percet tudsz a tanulásra szánni? Ez lehet akár a passzív idődben is! (Vezetés, főzés, sport közben). – Határozd meg pontosan!
– Mikor tudsz konkrét időt szánni a napod folyamán a tanulásra (hajnalban, reggel, délelőtt, délután, este?)? – Határozd meg pontosan!
– Milyen eszközeid vannak a tanulásra? (Tankönyv, digitális oktatóanyag, szoftver, applikáció, tanár?) – Határozd meg pontosan!
– Felállítottál-e magadnak egy prioritást az eszközök között? Milyen sorrendben akarod feldolgozni a rendelkezésedre álló anyagokat? – Állíts fel egy sorrendet magadnak! Írd le és ahogy haladsz rajtuk, pipáld ki, amit már kivégeztél.
– Lebontottad-e az egyes készségeket heti szinten? Azaz mikor gyakorlod a beszédet, az írást, a hallgatást és az olvasást angolul? Megvan mind a négy a hetedben? Ugye nemcsak egyre fókuszálsz? – Határozd meg pontosan!
– Van-e ütemterved, haladási naplód, hogy nyomon kövesd honnan hova tartasz és milyen sikerélményeid vannak?
Ha ezeket részletesen kidolgozod, azaz megtervezed a tanulást, akkor elkezded lépésenként feldolgozni az összegyűjtött anyagaidat. Más szóval elindulsz a fejlődés útján és mindig fogod látni, hogy épp hol tartasz! Ne feledd: az elefántot is csak falatonként lehet megenni. Ültesd gyakorlatba ezt minél hamarabb.
6. Sokszor az kavarog a fejedben, hogy inkább feladod az egészet?
Ismered a találós kérdést? Melyik a világ legerősebb hadserege? Megvan? A GONDOLATAID! Miért? Mert le tudod velük igázni saját magadat, de le is tudod győzni velük önmagad. Valójában, amikor holtpontra kerülsz, akarva-akaratlanul bevillan a legegyszerűbb megoldás: adjuk fel itt és most! Persze, dönthetsz így is. És dönthetsz úgy is, hogy túllépsz a holtpontodon. Megváltoztatod a gondolataidat és nem azon pörögsz, hogy mi nem megy, hanem azon, hogy tanulj ebből a szituációból valamit. Például azt, hogy hálás legyél, hogy felszínre jött egy olyan terület, ami még fejlesztésre szorul.
Amikor elmegyek edzeni vagy futni, az első 10-15 percben sokszor saját magamat kell leküzdenem, mert nagyon sokszor az kattog a fejemben, hogy „nem megy”, „nem bírom, inkább megállok”, „inkább majd holnap nekifutok még egyszer”. De aztán mindig elcsitítom az elmémet, és cserélem a gondolataimat, hogy „igenis, megcsinálom”! Akkor is ha fáj, akkor is ha nehéz. A poén pedig az, hogy 15 perc után átesek a holtponton és elkezd egyre több energiám lenni. A végén pedig azt érzem, hogy kár lett volna ezt kihagyni ma…
És ez a nyelvtanulásban is így van. Mi a megoldás tehát, amikor azt érzed, hogy inkább feladod? NYOMNI KELL TOVÁBB ÉS AZON KELL PÖRÖGNI, HOGY MEGCSINÁLOD!!!! Ennyi!
Igaz rád valamelyik fájdalompont ezek közül? Van esetleg olyan működő praktikád, amit megosztanál a társaiddal? Gyere és írd meg kommentben alul! Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a változtatás, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis nemcsak a tudásodat fejlesztjük, hanem a mentális blokkjaidat is segítünk feloldalni. 🙂
Mai útravaló:
„Egyetlen napodat se töltsd tétlenül! Balszerencsét hoz rád. Huszonnégy órányi lehetőséget utasítasz így vissza.”
John Corey Whaley
0válaszok erre "Top 10 nyelvtanulói fájdalompont és azok ellenszere III."