Bejelentkezés

TOP 10 NYELVI TÉVHIT ÉS HIBA II.

Az előző részben már megmutattam 3 olyan tipikus nyelvi hibát, amit sajnos sok magyar nyelvtanuló elkövet, de a lényeg, hogy helyrerakjuk ezeket a fejekben és innentől kezdve jól használd te is ezeket. Hiszen emlékszel: nem az a baj, ha hibázol, mert azt mindig ki lehet javítani és helyre lehet tenni, hanem az, ha nem csinálsz semmit, csak lógatod a lábad… Szóval, munkára fel és nézzük a következő három tipikus nyelvi hibát, amelyek sokaknál rosszul vannak meg a fejekben.

 

4. Olyan … mint

 

 

Ez egy nagyon egyszerű nyelvtani szerkezet az angolban, viszont annál gyakoribb! Ha például azt szeretnéd mondani, hogy „olyan ideges vagyok, mint te”, azt nem így fejezzük ki: „I am so nervous than you”, amit sokan így használnak, helytelenül. Sad smile 

A helyes szerkezet így hangzik:

 

’I am as nervous as you.’

 

Tehát az ’olyan … mint’ szerkezet angol megfelelője ’as … as’, ahol a két ’as’ szócska közé fog beilleszkedni a melléknevünk. Fontos! A ’than’ szócskát az angolban csakis középfokban használjuk! (Például: ’She is prettier than I thought.’ = Ő csinosabb, mint gondoltam.) Rendben? A kettőt ne keverd!

Pl. This car is as fast as the previous one. – Ez az autó olyan gyors, mint az előző.

 

5. If + would

 

 

A feltételes mód sokaknak okoz gondot angolul. Miért? Mert szabályokat mantrázva próbálják megközelíteni a témát. Valóban, így is lehet, de ha ehelyett egy-egy minta mondatot tanulsz meg és hívod elő, amikor használnod kell a szerkezetet, gyorsabban és hatékonyabban fog működni. De előtte, hadd mutassam meg a típushibát, amit sok nyelvtanuló elvét. Mondjuk ezt szeretnéd mondani angolul:

 

„Ha meglátogatnál, nagyon örülnék.”

Rossz megoldás: ’If you would visit me, I would be glad.’

Jó megoldás: ’If you visited me, I would be glad.’

 

Miért nem lesz ’would’ az if-es tagmondatban, ha az eleve azt jelenti, hogy ’na’, ’ne’, ’ná’, ’né’? Feltételes mondatok esetén nem használjuk az if-es tagmondatban, hanem helyette egyszerű múltat (V2!) használunk. (Ez alól van egy-két kivétel, amikor azt kollokviálisan használjuk!). Rendben?

Pl. I wouldn’t do it if I had a choice. – Nem csinálnám ezt, ha lenne választásom.

 

6. Every + többes szám

 

 

Itt a következő zavar! Az angol ’every’ szó azt jelenti, hogy ’minden’, de mégsem használunk utána többes számot, hanem egyes számot fog vonzani. Ellentmondás? Talán! De nincs olyan angolul (ezt is sokaktól hallom helytelenül használva!), hogy „every people are…” vagy „every problems are”, ezeket így használd helyesen: ’every person is …’ , illetve ’every problem is’. Az ebből alkotott szókapcsolatokat, szintén egyes számot vonzanak, gondolok itt az ’everything’, ’everybody’, ’everyone’ szavakra, sőt van még egy e-betűs, az ’each’ (minden/minden egyes), ami szintén egyes számot vonz. Tipp! Kösd ahhoz, hogy mivel e-betűvel kezdődnek, ezért egyes számot vonzanak. Rendben?

Pl. I’ve already read every book. – Már minden könyvet elolvastam.

 

Tedd helyre a fejedben ezeket a szerkezeteket és alkoss sok-sok mondatot a minták alapján, hogy beégődjenek a jó minták. A következő részben hozom a folytatást! Smile Addig is jó tanulást! Smile Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és szeretnél könnyebben boldogulni az angoloddal, akkor szívesen segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon arra fekszünk rá, ami a célod eléréséhez szükséges. 🙂

 

Mai útravaló:

„A kitartás az a kemény munka, amit akkor végzel, ha már belefáradtál a kemény munkába.”

Newton Leroy Gingrich

 

www.angolrahangolva.com

0válaszok erre "TOP 10 NYELVI TÉVHIT ÉS HIBA II."

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.