Ha az elmúlt időszakban követted a „nyelvtani nyalánkságok” sorozatunkat (már három nyalánkságot el is fogyasztottunk, itt, itt és itt), akkor tudhatod, hogy nem hagyományos módon próbálok segíteni abban, hogyan jegyezd meg és ültesd gyakorlatba ezeket a trükkös nyelvtani finomságokat. Merthogy lehet őket élvezni is, ha nem szárazon akarod egybe megenni őket, hanem mondjuk egy kis tejszínhabbal a tetejükön.
Szóval akkor falatozzunk most is egy kicsit – édesszájúak előnyben!
Kezdő nyelvtanulóként sokaknak meggyűlik a bajuk a ’some’ és az ’any’ névmásokkal, sokan belegabalyodnak, hogy akkor mikor, melyiket használjuk, pedig van benne logika. Mutatom!
1. Kezdjük a ’some’-mal.
Mit kell tudj a ’some’-ról? A ’some’ olyan, mint egy jó fűszer a főzéskor, ugyanis több mindenre lehet használni és több mindent jelent! Nézzük sorban!
a) Jelentheti, hogy ’néhány’, ’egy kis/kevés’ ilyenkor tehetsz mögé megszámlálható és megszámlálhatatlan főnevet is, csak arra figyelj, hogy az első esetben tedd többes számba a főnevet egy –s raggal a végén (pl. some tables = néhány asztal), míg az utóbbiban, nem kell rá –s ragot tenned (pl. some air). Ha ezzel gondod lenne, akkor itt találsz ehhez egy kis segítséget!
Pl. I have some questions. = Van néhány kérdésem. – itt megszámlálható a főnév, ezért többes számban áll a ’some’ után.
I have some time now. = Most van egy kis időm. - – itt megszámlálhatatlan a főnév, ezért egyes számban áll a ’some’ után.
b) Jelentheti azt is, hogy ’valamennyi’, ’valamilyen’. Nyelvtanilag ugyanazok jellemzik, mint az előző esetben, de mutatom konkrét példákkal, hogyan használd.
Pl. There were some pens on the table. = Volt valamennyi toll az asztalon. – itt megszámlálható a főnév, ezért többes számban áll a ’some’ után.
I have some information about it, but it’s not enough. = Van valamennyi/néhány információm erről, de ez nem elegendő. – itt megszámlálhatatlan a főnév, ezért többes számban áll a ’some’ után.
Do you some sexy clothes for me? = Van valamilyen szexis ruhád nekem?
A többféle jelentésen túl még egy dolgot érdemes megjegyezned: a ’some’-ot csakis kijelentő és kérdő módban használjuk, ha megfigyeled a példák alapján is, tagadásban SOSEM! Rendben?
2. Nézzük az ’any’-t!
Ez egy kis trükkös szócska, mert olyan, mint a só a sütiben, amiben bár van egy pici só, mégsem érzed az ízét. Az ’any’-t ugyanis nagyon sokszor nem is fordítjuk, benne van a mondatban angolul, de mégis kicsit olyan, mintha láthatatlan lenne. Nézd csak:
a) Amikor sehogy sem fordítjuk!
pl. Sorry, I don’t have any time now. = Bocsi, de nincs időm most.
She hasn’t got any friends. = Neki nincsenek barátai.
Szimplán csak tagadó mondatokban használjuk, főnevek elé tesszük, hogy erősítsük a tagadást, de valójában ha kihagynád a mondatból, sem lenne hiba, viszont így „angolosabb”.
b) Fordíthatod így is: ’egy sem’, ’semennyi sem’
pl. There aren’t any people in the street. = Egy ember sincs az utcán. (a magyar sincs = semmi nincs, sem nincs)
There isn’t any information about him. = Semennyi információnk sincs róla.
Ha megfigyeled tehát az ’any’-t használhatjuk tagadásban, sőt kérdésben is, egyedül kijelentésben NEM!
pl. Do you have any business partners in England? = Vannak üzleti partnereid Angliában?
Is there any trouble here? = Van itt bármilyen gond?
Na és persze, jön a jogos kérdés! Ha a ’some’-ot és az ’any’-t is lehet kérdésben használni, akkor mikor kell melyiket? Nos, ma már ez nincs annyira kőbe vésve, mint régen, ezért mindkettő helyes, de „nagykönyv” szerint így használd:
- ha igenlő választ vársz a kérdésedre, akkor használd a ’some’-ot
- ha nemleges választ vársz a kérdésedre, akkor pedig használd az ’any’-t
Így akkor teljes a kép? Most pedig azt szeretném, ha a minták alapján gyurmáznál velük egy kicsit és alkotnál hasonló mondatokat, hogy elkezdjen rögzülni is! Rendben? Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és szeretnél könnyebben boldogulni az angoloddal, akkor szívesen segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon arra fekszünk rá, ami a célod eléréséhez szükséges. 🙂
Mai útravaló:
„Tudni már unalmas. Csak tanulni érdekes.”
Kosztolányi Dezső
Keresés
Kategóriák
- Angol kifejezések (15)
- Bejegyzések (260)
- Beszédfejlesztésről (26)
- Blog (17)
- Blokkok a nyelvtanulásban (19)
- Brit és amerikai angol (10)
- Business English – Üzleti angol (23)
- Célok, stratégiák a tanuláshoz (15)
- Érdekességek (3)
- Filmajánló (11)
- Hallott szövegértésről (13)
- Íráskészségről (9)
- Kezdőknek (33)
- Kiejtésről (7)
- Külföldön élőknek (7)
- Módszertanról (44)
- Motiváció, inspiráció (18)
- Nyelvtanról/Szerkezetekről (25)
- Nyelvvizsgázóknak (39)
- Olvasásról (5)
- Poliglott (2)
- Szótanulási trükkök (12)
Legutóbbi bejegyzések
- Angoltanulás elméletben és gyakorlatban november 13, 2023
- Erre figyelj oda magyar nyelvtanulóként november 3, 2023
- Nyelvtanulási app ajánló II. október 11, 2023
- Nyelvtanulási app ajánló I. szeptember 26, 2023
- ANGLICIZMUS – azaz hogyan beszéljek angolosabban? szeptember 14, 2023
Nagyon jók a magyarázatok. Köszönöm! Sajnos az egyik példánál van egy kis gondom. I have some time now. Most van egy kis időm. Itt megszámlálhatatlan a főnév, a “time”, ezért a some után egyesszámban írjuk, – s nélkül -, ahogy a példa is mutatja, mégis a magyarázatban többesről írnak.
Rájöttem! Csak kifejezésekkel lehet egyesszámban a megszámlálhatatlan főnév. Szuper a tananyag, csak én fogtam fel nehezen. Még egyszer köszönöm!