Bejelentkezés

KÜLÖNBSÉGEK A KÖZPONTOZÁSBAN A BRIT ÉS AZ AMERIKAI ANGOL KÖZÖTT

Ahogy az előző részben ígértem, ma feltesszük a pontot az i-re és megmutatom Neked azokat az eltéréseket is az amerikai és a brit angol között, amelyek a betűzési és központozási kérdésekre vonatkoznak. De mielőtt megijednél! Nem száraz, unalmas dolgokról lesz szó, hanem olyan dolgokról, amelyekkel hasznos, ha tisztában vagy, ha nem csak tanulod az angolt, hanem használod is…
És tudod: én mindig arra biztatlak, hogy ne csak tanuld az angolt, hanem használd is! Ültess át azonnal minden elsajátított tudást gyakorlatba és ne csak a „polcon gyűjtsd a tudásodat”. Rendben?  🙂

Kezdjük a betűzéssel!

 
A brit és az amerikai angol között vannak betűzési eltérések, talán már feltűnt Neked is, a legtipikusabb példa erre a mosópor, amin legtöbbször angolul is rajta van a következő szó: ’color’. Pedig ha belegondolsz, Te lehet úgy tanultad, hogy ezt a szót így kell írni: ’colour’.

  1.  ’ou’ – ’o’

Valójában pedig mind a kettő helyes! Csak amíg az amerikai angolban szimplán ’o’-t írnak, addig a brit angolban ’ou’-t. Itt egy pár további példa erre, ahol az örök érvényű:

ou


2.  
’se’ – ’ze’


Nézd csak mire gondolok: 

se

 
  3.  ’l’ –’ll’

 

l

  4.  ’re’ – ’er’

re

 
  5.  ’ae’ – ’e’

ae

 
  6.  ’ce’ – ’se’

ce

 
Persze a listát még folytathatnám tovább hosszan, de ezek a legfőbb minták, hogy lásd milyen betűzési különbségek vannak a brit és az amerikai angol között.

Végül pedig ejtsünk egy pár szót a központozás közti eltérésekről is. Ebből nincs túl sok, viszont jelentős különbségek vannak:

1)  dátumozás


 
Brit:  5/12/20       December 12., 2014      Amerikai: 12/5/2014

Ha megfigyeled, a brit angol ebben a sorrendben írja a dátumot mindig: nap, hónap, év; míg az amerikai: hónap, nap, év. Ezért láthatod a bankkártyákon is sokszor mind a két sorrendet, attól függően, hogy hol bocsátották ki. Szóval erre majd figyelj, mert nagyon félre lehet értelmezni a dátumokat attól függően, hogy brit vagy amerikai írja.

2)  idézőjel használat

Brit: ’Be careful what you say’.   „Figyelj, hogy mit mondasz.” Amerikai: ”Be careful what you say.”

Két különbség is van, ha megfigyeled! A brit angol nem dupla, hanem egyes idézőjelet használ az idézésre és a magyarral ellentétben fentre megy az idézőjel mindkét esetben; az amerikai dupla idézőjelet használ, akárcsak a magyar nyelv is. A másik különbség pedig az írásjel: a brit angol az idézőjelen kívül, amíg az amerikai azon belül teszi az írásjelet. Persze ezek csak részletkérdések, gondolhatod és valóban igazad is van. De azért sosem árt, ha az ember ezekkel is tisztában van, mert soha nem tudhatod, mikor lesz erre a tudásra szükséged. 🙂

3)  ponthasználat

 
Mint tudod, az angol előszeretettel használja a ’Mr’ és hasonló megszólításokat nevek előtt. Nézd csak milyen eltérés van ebben az esetben:
Brit: Mr/ Mrs / PhD                          Amerikai: Mr. / Mrs. / Ph.D

A brit angol tehát nem tesz pontot ezen megszólítások után, míg az amerikai angol igen! Persze mindez megint csak írásban fontos!

És meg is lennénk! Most már teljes képet kaptál arról, hogy milyen különbségek vannak a brit és az amerikai angol között, a tanácsom az lenne, hogy használd következetesen ezeket, amennyire csak tudod.  🙂 
Tarts velem legközelebb is! Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és a tudásod aktív használata, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis arra tesszük a hangsúlyt, hogy aktívvá tegyük a tudásodat!

 

Mai útravaló:

„Minél többet tudsz, annál inkább úgy fogod érezni, hogy rettentően csekély a tudásod.”

 

hirlevel feliratkozas

0válaszok erre "KÜLÖNBSÉGEK A KÖZPONTOZÁSBAN A BRIT ÉS AZ AMERIKAI ANGOL KÖZÖTT"

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.