
Remélem helyre tetted a hozzáállásodat az angollal kapcsolatban az előző rész segítségével és átváltottál pozitív attitűdre, ezzel is hozzásegítve magad az ütős angoltudáshoz? Ha még nem volt alkalmad ezt megtenni, itt tudod elolvasni és elvégezni a gyakorlatokat, amiket említek benne.
Ebben a részben a 2. okkal foglalkozunk és ez pedig az önbizalomhiány, a félelmek és a gátlásosság.
Mert, igen, ez a második legtipikusabb ok a magyarok többségénél, amiért évekig csak „szenvednek” az angollal és nem érik el a céljaikat… Hallottál már olyat valamelyik ismerősödtől, hogy:
„En nem merek mások előtt megszólalni angolul, mert félek, mit fog rólam gondolni” vagy „Csak akkor szólalok meg angolul, ha majd tökéletesen fogok tudni…”
Esetleg Te is ebben a szindrómában szenvedsz? Akkor jól figyelj, most!
Angolul nem lehet megtanulni elméleti síkon! Csak úgy tudsz jó angoltudást szerezni, ha interakciókban gyakorlod a nyelvet, azaz beszélsz, beszélsz, beszélsz és sok-sok input-nak teszed ki magad! Nem karikázgatós feladatokat oldasz meg, vagy nyelvtani definíciókat magolsz, hanem sokat beszélsz, mondatokat alkotsz akár írásban, akár fejben (erre szuperek a fordítási feladatok, mert segítik az angolul való gondolkodás kialakítását). Tehát, amíg nem veszed rá magad arra, hogy másokkal is beszélgess angolul, nem küzdöd le a félelmeidet, a gátlásosságodat, hogy mások előtt meg merj szólalni angolul, sajnos nem is fogsz megtanulni jól angolul…
Ha most ezt nem hiszed el, akkor megint csak azt javaslom, hogy kérdezz meg olyan embereket az ismeretségedben, akikről tudod, hogy nagyon jól beszélnek angolul, hogy úgy szerezték-e meg a tudásukat, hogy csak olvasgattak angolul és nyelvtani szabályokat tanultak, angol szövegeket hallgattak, vagy úgy, hogy emellett sokat beszéltek is,
azaz használták a nyelvet? Bár szerintem a választ Te is tudod előre… 🙂
Szóval muszáj elfogadnod azt a tényt, hogy senki nem fog kinevetni, leszidni, vagy hátat fordítani Neked, ha hibázol és másokkal beszédbe elegyedsz angolul. Mert igen, a hibák a tanulás részei, és ahogy szoktam Neked idézni: „Progression, not perfection” azaz „A fejlődés, nem pedig a tökéletesség” a cél, hiszen a nyelvtanulás emlékszel, egy folyamat! Ezért nézz szembe a félelmeiddel és cselekedd meg őket, mert azon nyomban szertefoszlanak.
És ha úgy érzed, folyton lekicsinyled az angoltudásodat, mint azzal a legtöbb embernél találkozom is nap, mint nap– még el sem kezdtük beszélgetni angolul, de már sokan mondják is, „á, nekem nagyon rossz az angolom”, aztán pedig kiderül, hogy szuperül beszélnek angolul (apróbb hibákkal, de ahogy mondtam, ez normális!!!) – akkor az önbizalmaddal van problémád.
És ez megint az előző okkal függ össze: negatívan látod magad, pedig nem is rossz a helyzet! Ilyenkor mese nincs, muszáj az önbizalmadon dolgozni! És most elárulom Neked, hogy évekkel ezelőtt nekem is komoly problémáim voltak ezzel és tudod mi segített?
Felismertem, hogy problémám van ezzel (mert persze ez nem csak a nyelvtanulásban üt ki és jelentkezik, hanem az élet szinte minden területén) és belevetettem magam a megoldásba! És tudod mit? Sikerült! Elolvastam egy rakás könyvet, meghallgattam egy csomó anyagot magyarul, angolul és ami a legfontosabb, amit csak tudtam, gyakorlatba ültettem! Ha ehhez segítség kell, nekem ő segített a legtöbbet és képzeld ez magyarul elérhető! 🙂
Mert az önbizalom tanulható és ez a nyelvtanulásra is igaz! 🙂 Szóval vesd be magad Te is és kezdj el tudatosan dolgozni ezen is és meglátod az angol is sokkal könnyebben fog menni!
Ha Neked rendben van ez is, és nem jellemző rád ez az ok, nagyon boldog vagyok!!! A kérdés az, hogy ha ettől függetlenül még mindig csak „szenvedsz” az angollal, nem lehet, hogy ez azért van, mert a nyelvtan-orientált oktatásnak és a helytelen tanulási technikáknak lettél az áldozata? Ha igen, akkor a következő részben ezt is orvosoljuk! Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a változtatás, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis nemcsak a tudásodat fejlesztjük, hanem a mentális blokkjaidat is segítünk feloldalni. 🙂
Mai útravaló:
„Az önbizalom az első lépés ahhoz, hogy megszerezd, amit akarsz, vagy amire szükséged van.”
2válaszok erre "MIT TEGYÉL, HA AZ ÖNBIZALOMHIÁNY, A FÉLELMEID VAGY A GÁTLÁSOSSÁG MIATT AKADSZ EL FOLYTON AZ ANGOLBAN?"
Hagyj Üzenetet Kilépés a válaszból
Keresés
Kategóriák
- Angol kifejezések (15)
- Bejegyzések (260)
- Beszédfejlesztésről (26)
- Blog (17)
- Blokkok a nyelvtanulásban (19)
- Brit és amerikai angol (10)
- Business English – Üzleti angol (23)
- Célok, stratégiák a tanuláshoz (15)
- Érdekességek (3)
- Filmajánló (11)
- Hallott szövegértésről (13)
- Íráskészségről (9)
- Kezdőknek (33)
- Kiejtésről (7)
- Külföldön élőknek (7)
- Módszertanról (44)
- Motiváció, inspiráció (18)
- Nyelvtanról/Szerkezetekről (25)
- Nyelvvizsgázóknak (39)
- Olvasásról (5)
- Poliglott (2)
- Szótanulási trükkök (12)
Legutóbbi bejegyzések
- Angoltanulás elméletben és gyakorlatban november 13, 2023
- Erre figyelj oda magyar nyelvtanulóként november 3, 2023
- Nyelvtanulási app ajánló II. október 11, 2023
- Nyelvtanulási app ajánló I. szeptember 26, 2023
- ANGLICIZMUS – azaz hogyan beszéljek angolosabban? szeptember 14, 2023
Szia! “nekem ő segített a legtöbbet és képzeld ez magyarul is elérhető!” — ez a hivatkozás sajnos nem elérhető, mire mutatna a link ? Köszönöm! 🙂
Szia, köszi a visszajelzést, mert a link tényleg inaktívvá vált, most frissítettük, meg tudod nézni. 🙂