Bejelentkezés

MIT KELL CSINÁLJ AHHOZ, HOGY AZ ANGOLTANULÁS NE CSAK ÚJÉVI FOGADALOM LEGYEN 2016-BAN?

A január sokaknak az a hónap, amikor fogadalmakat tesznek, világmegváltó gondolataik vannak és eldöntik, hogy majd idén „lefogynak”, „megtanulnak angolul”, „leszoknak a dohányzásról” és persze még sorolhatnám. De a nagy igazság az, hogy az emberek 80%-a már februárra nem hogy lemond ezekről, hanem el is felejti azokat teljesen és csupán a maradék 20% az, aki nem hogy kitart fogadalma (bár én jobban szeretem azt a szót, hogy „cél”) mellett, hanem meg is valósítja (ebben is működik a Pareto-elv).

A legjobb bizonyítéka ennek: az edzések. Mindig is imádtam a sport valamilyen formáját, de most már 4. éve, hogy eljárok edzeni, és évről évre azt látom, hogy januárban hirtelen megsokasodnak az emberek az edzéseken, és egy-két hónap múlva ugyanazok az emberek jönnek csak, akiket én csak úgy hívok „a mag”. Azok, akik nem csak fogadalmakat tesznek, hanem valódi célokat tűznek ki maguknak és hajlandóak is tenni értük.

Miért írok most erről?

Mert azt szeretném, ha TE is a 20%-ba tartoznál, aki nem csak fogadkozik, hogy „áááá, majd idén megtanulok jól angolul”, aztán pár hónap múlva megint feladja, hanem aki valóban el is éri a célját.

De mit kell megtenned ahhoz, hogy ne csak fogadalom maradjon évről évre az angoltudásod, hanem hús-vér, valódi megvalósult cél?

Gondoltam indítsuk ezzel az évet, ezért összeszedtem azt a 3 stratégiát, amik nekem mindig segítenek – és ezt már több éve gyakorlom – abban, hogy valósággá váltsam a céljaimat évről évre és amik persze nem csak nekem működnek, hanem nagyon sokaknak.

1. Ne fogadalmakat tegyél Új Évkor, hanem tűzz ki helyettük nagyon konkrét, mérhető, határidős célokat! (Set a specific, measurable goal with a deadline.)

Ha például azt mondod, hogy „idén fejleszteni akarom az angolom”, az nem cél, mert nem specifikus, nem mérhető és nincs hozzá határidő. Honnan fogod tudni, hogy elérted? Sehogy… Helyettük inkább tűzd ki célul, hogy „2016 őszére (mondjuk októberre) középfokú angoltudásom van” – és itt most nem (feltétlenül) a nyelvvizsgára gondolok, bár lehet neked a nyelvvizsga a cél („2016 augusztusára megszerzem a B2-es angol nyelvvizsgát” – amivel nyílván a tudás is jár). De cél lehet az is, hogy „2016 év végére folyékonyan beszélek angolul” – hogyan tudod mérni ezt, hogy megvalósult? Hát onnan, hogy akadozva, nyökögve beszélsz angolul, vagy már nem hezitálsz, hanem szinte zökkenőmentesen bármit el tudsz mondani angolul és tudsz reagálni.

2. Ne csak a tudatos agyaddal tűzd ki a célt, hanem a tudatalattidat is vond be! (Use your subconscious mind in the process of goal setting.)


Nem vagyok agytudós a témában, de egy tuti, amit saját tapasztalatból is írok: ha csak kitűzöd a célt és a tudatos agyaddal eldöntöd, hogy mit akarsz elérni, az önmagában véve nem elég, mert ha nem hiszel benne, – és itt jön képbe a tudatalattid hatalma – akkor soha nem fogod tudni elérni. Igen is el kell hinned magadról, hogy te ezt el fogod érni és látnod kell magadat és érezned kell azokat az érzéseket, amiket akkor éreznél, ha elérnéd a célodat (átvennéd a nyelvvizsgát, részt vennél egy szakmai angol nyelvű konferencián, ahol szinte mindent értesz, vagy magabiztosan beszélsz angolul mások előtt stb.)! Ez egy mentális feladat, ami a tudatalattidra hat és mint egy program, elkezd dolgozni és segíteni a cél megvalósításán! DE! És itt jön egy nagy DE! Még ez sem elég önmagában… Olvasd tovább!

3. Tenned kell érte minden nap! (Take actions every day.)

És ez az, amit sokan kihagynak… 🙂  Ha csak kitűzöd a célt, az nem elég! Ha stimulálod a tudatalattidat (leírod, elképzeled, vizualizálod a céljaidat), az sem elég! Tenned kell érte minden áldott nap, még ha ici-picit is (mondjuk 5 percet), kitartó munka kell, másképpen nem érhetsz el eredményt. Én egész életemben így értem el eredményeket… Nem volt nyelvérzékem (de tényleg nem!), de csináltam magamnak, mert szorgalmas és kitartó voltam, sok-sok dolog van az életemben jelenleg is, ami régen nem volt meg és csakis annak köszönhetek, hogy nap mint nap teszek érte kitartóan, hogy jobb legyen. Ilyen a párkapcsolatom, a munkám, az egészségi állapotom vagy a lehetőségeim, amiket mindenki magának teremt meg, ezeket mind-mind ennek köszönhetem.

És tudod ezért van az, hogy ha nincs célod, az olyan mintha beülnél egy szuper autóba, elindulnál és csak mész-mész, de nem tudod hova, mert nincs célállomásod? Érted már?

Tűzd ki a célodat, stimuláld a tudatalattidat és tegyél érte minden nap minimum 15 percet! Emlékeztesd magad minden nap, mit akarsz, miért akarod és hogyan a megtalál…

Ha ezt betartod, teljesen más eredményeid lesznek, mint eddig. 

Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és a tudásod aktív használata, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis arra tesszük a hangsúlyt, hogy aktívvá tegyük a tudásodat!

És most te jössz!


Van saját tapasztalatod ebben? Mi az idei célod?

Mai útravaló:

„Célozd meg a Holdat, még ha elhibázod is, a csillagok közt landolsz!”

 

hirlevel feliratkozas

 

0válaszok erre "MIT KELL CSINÁLJ AHHOZ, HOGY AZ ANGOLTANULÁS NE CSAK ÚJÉVI FOGADALOM LEGYEN 2016-BAN?"

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.