Azt mondják az okosak, hogy az életben minden relatív, attól függ, hogy milyen szemüvegen keresztül nézzük és közelítjük meg a dolgokat… Egy biztos: Hála Istennek, NEM VAGYUNK EGYFORMÁK! Ezért, azt gondolom, amikor egy nyelvtanuló úgy dönt, hogy külső segítséget kér a tanuláshoz és nem egyedül, autodidakta módon akar tanulni (merthogy úgy is lehet!), akkor nagyon fontos, hogy olyan magántanárt válasszon magának, aki valóban segít neki abban, hogy el tudja érni a célját az angol tanulásban is.
De pontosan emiatt nincs könnyű feladata egy nyelvtanulónak, ha a számára legideálisabb magántanárt szeretné megtalálni, mert bizony sokaktól hallani ezt a mondatot „már nem tudom, hányadik angoltanárt fogyasztom el, de még mindig egy helyben toporgok”.
Szóval jön a nagy kérdés: hogyan válassz magadnak magántanárt, akivel közösen, együtt dolgoztok a célod elérésén? Összeszedtem a legfontosabb szempontokat, amiket szerintem jó, ha figyelembe veszel. Tekintsd ezeket a kérdéseket akár „interjú kérdéseknek”, amiket érdemes feltenned a jövendőbeli tanárjelöltednek, mert így nemhogy egy rakás pénzt fogsz magadnak megspórolni, hanem felesleges köröket sem futsz újra és újra, hogy megtaláld a számodra ideális jelöltet.
1. Milyen nyelven tartja az órákat?
Azt gondolom, ez alap, hogy ha egy idegen nyelvet el akarunk sajátítani, akkor azt a nyelvet kell használni… Na már most, ha a magánórán sem angolul beszéltek egymással a tanárral, hanem szinte végig magyarul, akkor, könyörgöm, szerinted hogyan fogsz megtanulni beszélni angolul? Amikor anno elkezdtem franciául tanulni az Alliance Francaise-ben, – és akkor még egy szót sem tudtam a „merci”-n kívül franciául, de tényleg! – első órától fogva, franciául mentek az órák és igen, nemhogy megtanultam franciául – pedig csak pár hónapot jártam – hanem arra is rájöttem, mekkora hatása van ezeknek a beszédóráknak a fejlődésem gyorsaságára! Szóval, ha valóban fejlődni akarsz, akkor csak olyanhoz menj, akivel angolul fogtuk kommunikálni az órán és NEM magyarul…
2. Hogyan épül fel egy óra?
Csak nyelvtani feladatokat oldotok meg? Vagy bele van építve az órákba a szókincsépítés is és annak a gyakorlati használata is? Arra gondolok, hogy rá vagy kényszerítve az órán, hogy beszédgyakorlatokon keresztül is használd a megtanultakat (legyenek azok nyelvtani szerkezetek, kifejezések, szavak), vagy csak karikázgatós, tankönyvi feladatokat oldotok meg??? Ne érts félre, nem azt mondom, hogy abból nem fogsz fejlődni semmit sem, de összehasonlíthatatlanul kevesebbet, mintha gyakorlatban, szóban is használnod kellene azokat valódi élethelyzetekbe és nem tankönyv-ízű maszlagba csomagolva… (Persze ez csak az én véleményem!)
3. Milyen jellegű házikat kapsz majd?
Azt gondolom ez is egy szuper kontroll kérdés, hogy kiugraszd a nyuszit a bokorból, mert egy, ha eleve nem kapsz házit, azaz nem vagy rákényszerítve, hogy az órán kívül is foglalkozz az angollal, akkor igen gyorsan el fogsz lustulni, megsúgom. Persze, lehet ez egy tanárnak irtó kényelmes, mert nincs vele plusz munkája, de hogy te nem is úgy fogsz fejlődni, az is valószínű. Kettő, az órán megy el az idő a házi kijavításával, megbeszélésével, vagy előre (mondjuk emailen) le kell neki küldd és az órán már csak a korrektúrázott verzió alapján azt beszélitek meg, ami nem egyértelmű, vagy amire legközelebb oda kell majd figyelned??? Ez utóbbival megint csak egy halom időt meg tudtok spórolni, amit a valódi beszédfejlesztésre szánhattok rá.
4. Hogyan tud ő konkrétan segíteni a célod elérésében?
Ha mondjuk neked az a célod, hogy letegyél egy középfokú TELC nyelvvizsgát, de a jelölted abszolút nincs képben ezzel a vizsgával, a támasztott követelményekkel, feladattípusokkal, akkor szerinted, hogyan fog tudni neked segíteni? Merthogy hiába csináljátok ti más típusú nyelvvizsga feladatsorait azonos szinten, az korántsem ugyanaz… Vagy mondjuk, állásinterjúra készülsz angolul, de a jelöltünk még életében nem készített senkit ilyenre: az kicsit olyan, mint amikor vak vezet világtalant. Szóval használd ezt a kérdést is egy szűrőnek, mert ez az egész arról kellene szóljon, hogy te célba érj és fejlődj és nem arról, hogy egy helyben toporogj!
Ha még mindig keresed a megfelelő magántanárt, aki eljuttat a célodhoz az angol tanulásban, mi is szívesen segítünk, a mi „Angolra Hangolva tanáraink” ugyanis már átmentek ezen a szűrőn, itt és itt találsz erről további információt.
Mai útravaló:
„A szellemi táplálék hasonló a testihez: nem az éltet, amit elfogyasztottunk, hanem az, amit meg is emésztettünk.”
Edison
‘It’s not what we eat but what we digest that makes us strong; not what we gain but what we save that makes us rich; not what we read but what we remember that makes us learned; and not what we profess but what we practice that gives us integrity.’ Francis Bacon
Now what did Edison say?
Yes, that quote originates from Francis Bacon, and as it happens quite often in life, quotes and wisdom can trickle down through centuries and we can only realise afterwards, that something we think originates from one person is actually coming from someone completely different. Edison had this habit of using other people’s knowledge in his own interests (think about his relationship with Tesla), maybe we are witnessing one of those moments with this quote? A debate we can hardly check a century later.
Yep. I agree. A point of interest in connection with that debate:
https://indavideo.hu/video/Epic_Rap_Battles_of_History_-_Nikola_Tesla_vs_Thomas_Edison_Season_2