
Az előző részben már megismerhetted az első öt olyan tippet, melyekkel te is képes vagy ütős esszéket írni angolul. De van itt még más is:
6. Vezesd végig következetesen a gondolatodat!
Minden esszé egy céllal íródik. Egy bizonyos témára koncentrál, amit kellő stílusossággal ki kell tudj fejteni. Véleményt kell nyilváníts. Na már most, ha te az egyik bekezdésben állítasz valamit és a következőben ezzel teljesen ellentmondásos gondolatot kezdesz kifejteni, akkor az egészet megette a fene. Ez pont olyan, mint a szélkakas, amely mindig abba az irányba fordul át, amelyikből a szél fúj. Vállald fel a véleményedet és állj ki mellette következetesen. Ne csapongj vagy ugrálj egyik véleményről a másikra, mert az semmiképp nem lesz ütős esszé. Azt, hogy ezt hogyan fejtsd ki, mutatom a következő pontban.
7. Bekezdések belső felépítése
Nemcsak a bevezetőt kell egy úgynevezett tételmondattal indítanod, hanem minden egyes bekezdés elején egy olyan nyitómondat kell, ami tartalmazza a legfontosabb gondolatot. Ezt tekintsd úgy mint egy újságcikket, ahol ha sietsz, csak a címsorokat olvasod el és azok alapján döntöd el, hogy utána elolvasod-e a teljes bekezdést. Ez a nyitómondat ezért mindig legyen személyes, esetleg, vicces, de a legjobb az, ha elgondolkodtató. Akár egy költői kérdés is lehet. Ezenfelül az előző bekezdéshez is kapcsolódnia kell valahogy, hogy meglegyen az átvezetés. Ehhez kellenek az előző részben említett kötőszavak. Én csak sokszor töltelékszavaknak hívom ezeket, de ezek ettől sokkal többre képesek . Ha ez is megvan, akkor pedig jöhetnek az alátámasztó gondolatok: ezek lehetnek példák a saját életedből – minél személyesebb, annál jobb – vagy konkrét részletek, argumentáció. A lényeg, hogy ne lógjon az állítás a bekezdés elején csak úgy a levegőben. Ha valamit állítasz, akkor annak kell legyen miértje.
8. Figyelj az egyéni stílusra!
Az előző pont szerves része tehát, hogy merd belevinni a saját stílusodat az írásba. Ez lesz az egésznek a fűszere ugyanis. Általánosságban bárki tud írni, de az igazán jó írásokból kihallatszik a te hangod, a te stílusod, a te valódi lényed. Ehhez persze fel kell vállald magad, amitől sokan félnek, pedig ettől lesz igazán izgalmas az írásod. Gondolj bele, amikor száraz tanulmányokat olvasol, milyen gyakran elkalandozol gondolatban olvasás közben, de amikor egy olyan valamit olvasol, ami megragadja a figyelmedet, az mindig azért van, mert kicsit vagy hozzád szól, vagy annyira képszerű, hogy fejben meg is éled az egészet. Merj tehát megnyílni, amikor írsz és a saját hangodat meghallatni.
9. Legyen ütős a befejezés!
Nincs attól rosszabb esszé, amikor szuperül fel van építve az egész, várva a csattanót a végén, de csalódottan tapasztalod, hogy nincs csattanó. Nem gondolkodtat el. Nem mozgat meg. Nem érzed, hogy keretben lenne az egész. És ennek egyetlen ellenszere van: az esszéd végét pont úgy ki kell dolgoznod, mint az elejét, vagy a közepét. A konklúzióban általában még egyszer ott van a véleményed a témáról, csak most kicsit máshogy megfogalmazva. Ha eddig állításban fogalmaztad meg azt, akkor most zárd le egy költői kérdéssel, vica versa. Legyen csattanó, egy olyan ütős zárómondat, ami a legfontosabb gondolatodat summázza és akkor tuti, keretben lesz az egész.
10. Nézd át az esszét helyesírás szempontjából!
Ne ess abba a hibába, hogy megírod az esszét és egyből hatra dőlsz, hogy kész! Ez főleg azokra a személyiségtípusokra jellemző, akik „bumm-bele módjára” élik az életüket. Gyorsan-gyorsan legyünk kész, tudjuk le… Nem! Itt még nincs vége a folyamatnak. Ha megvagy, mindig, mindig olvasd át az esszédet röntgen szemmel. Pásztázva a helyesírási hibákat, elírásokat, vesszőhibákat, nyelvtani elemeket. Csak ezután dőlhetsz hátra és élvezheted, hogy kész vagy!
És most, ragadj tollat, keress egy jó esszétémát, ha más nem az interneten és teszteld le magad.
TE eddig így írtad az esszét? Van esetleg más trükköd, amit megosztanál másokkal? Írd meg a kommentben alul.
Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és az íráskészséged fejlesztése önállóan, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis szinte mindig kapsz ilyen házi feladatot is, amit kijavítunk neked, így a tanulságokat le tudod vonni a korrektúrából. 🙂
Mai útravaló:
“Az erő nem testi képességből fakad. Forrása a rendíthetetlen akarat.”
Mahatma Gandhi
0válaszok erre "Hogyan írj esszét angolul? II."