Ugye megemésztetted már az előző részben tárgyalt ötleteket, melyekkel hatékonyabban tudsz felkészülni egy-egy üzleti tárgyalásra, prezentációra?
Itt egy pár további trükk, ami segíthet a sikeres felkészüléshez és kivitelezéshez:
5. Figyelj a metakommunikációdra!
Mivel az üzleti tárgyalások és prezentációk nem írásban, hanem szóban zajlanak, ezért az üzenet fontos részei a szavak, a hangsúlyok és a beszélő testbeszéde, azaz metakommunikációja. A szavak az üzenet tartalmának 7%-át adják, a hangsúlyok az üzenet 38%-át teszik ki és a testbeszéd pedig az 55%-át jelentik. (Forrás: Brian Tracy: Speak to Win). Érted miért fontos ez is? Hiszen ennek semmi köze a nyelvtudásodhoz, mégis a prezentációdra, beszédedre, nagymértékben rányomja a bélyegét. Ezért fontos, hogy amikor gyakorolsz angolul a megmérettetés előtt, tükör előtt tedd, így meg tudod figyelni a saját metakommunikációdat is és javítani tudsz rajta. Ha szeretnél jobban elmerülni a pozitív metakommunikáció témájában akkor ajánlom Allan Pease könyveit (akár az Amazon-on is elérhetőek, természetesen ANGOLUL!).
6. Figyelj az első benyomásra!
Fontos, hogy a beszéded elejét és végét is begyakorold! Pontosan meg kell tervezd, hogy mivel akarsz indítani, hiszen az első benyomás a legtartósabb, és ez pedig az első 60 másodperc. Nem mindegy tehát, hogyan állsz ki és mit mondasz ebben az 60 másodpercben… Hiszen tudod, a jó kezdet már fél siker. A határozott kiállás és a megfelelő megjelenés ennek csak egyik fele, a másikat az adja, hogy mit mondasz abban az első egy percben. Törekedj arra, hogy minél frappánsabban, figyelemfelkeltőbben kezdj és ne ragaszkodj a konvencionális normákhoz ebben! Hogyan? Kezdheted egy pozitív mondattal, egy bókkal, egy provokatív, sokkoló kijelentéssel, egy idézettel, egy poénnal, egy személyes sztorival vagy akár egy nyitott kérdéssel.
7. Tanulj meg bánni a hangoddal angolul!
Ezért kell sokszor hangosan elgyakorolnod a beszédedet, a kérdéseidet, hiszen a mód, ahogyan beszélsz, ugyanolyan fontos, mint maga a közlendőd! A hangos, önbizalmat sugárzó beszéd magával ragadja a hallgatóságot. Sugárzik az energiától! És egy jó hír ehhez: az emberi hang olyan mint az izmaink: a gyakorlás és a használat megerősíti. Ezért ha tutira akarsz menni, akkor ne csak a tükör előtt gyakorolj, hanem vedd fel a hangodat és hallgasd is vissza. Tudom, senki sem szereti visszahallgatni a saját hangját, de építő jelleggel hat majd rád, ha átgondolod, mi volt jó és mi kevésbe jó. Így tudsz rajta majd csiszolni, finomítani.
Mai útravaló:
„Az a trükk, hogy nem szabad belegondolni. Csak csinálni!”
Rick Riordan
Keresés
Kategóriák
- Angol kifejezések (15)
- Bejegyzések (260)
- Beszédfejlesztésről (26)
- Blog (17)
- Blokkok a nyelvtanulásban (19)
- Brit és amerikai angol (10)
- Business English – Üzleti angol (23)
- Célok, stratégiák a tanuláshoz (15)
- Érdekességek (3)
- Filmajánló (11)
- Hallott szövegértésről (13)
- Íráskészségről (9)
- Kezdőknek (33)
- Kiejtésről (7)
- Külföldön élőknek (7)
- Módszertanról (44)
- Motiváció, inspiráció (18)
- Nyelvtanról/Szerkezetekről (25)
- Nyelvvizsgázóknak (39)
- Olvasásról (5)
- Poliglott (2)
- Szótanulási trükkök (12)
Legutóbbi bejegyzések
- Angoltanulás elméletben és gyakorlatban november 13, 2023
- Erre figyelj oda magyar nyelvtanulóként november 3, 2023
- Nyelvtanulási app ajánló II. október 11, 2023
- Nyelvtanulási app ajánló I. szeptember 26, 2023
- ANGLICIZMUS – azaz hogyan beszéljek angolosabban? szeptember 14, 2023
0válaszok erre "HOGYAN KÉSZÜLJ FEL EGY ÜZLETI TÁRGYALÁSRA? II."