„Rend a lelke” mindennek, halljuk sokszor azoktól, akik már rendszerben élik az életüket. Pár éve nekem (a férjemmel közösen) is sikerült rendszereket kialakítanunk az életünkben, pontosabban az életünk különböző területein, mint a munka/biznisz, sport, háztartás, papírmunka/adminisztráció, pénzügyek, most már a babázásban is (és ha anya vagy, akkor tudod, hogy kisbaba mellett nagyon durván el lehet úszni a teendőkkel), sőt a nyelvtanulásban is! Mert, hogy mi is örök nyelvtanulók vagyunk, hiszen mindketten 100%-ban hiszünk az élethosszig való tanulás eszméjében. Szóval a nyelvtanulásban is sikerült kialakítanunk olyan rendszereket, amelyek felgyorsították a tanulásunkat és a fejlődésünk hatékonyságát.
Jelenleg a negyedik idegen nyelvemet tanulom és bizony nagymértékben megkönnyítik a tanulásomat ezek a rendszerek, melyeket úgynevezett „checklist”-ekre építek rá. De mik azok a „checklist”-ek, ugye? Olyan listák, amiben a feladatokat le tudod osztani alfeladatokra, majd vissza tudod magad ellenőrizni, hogyan haladtál velük. Ha ugyanis problémád van az önfegyelemmel (más szóval, nem tudod rávenni magad arra, hogy napi szinten foglalkozz az angollal), vagy krónikus időhiányban szenvedsz, akkor ezt a stratégiát neked is receptre írnám fel, kötelezően!
Hogyan készíts magadnak is ilyen checklist-et az angoltanulásodhoz!
1. Először is, ha még nem tetted volna, tűzz ki egy konkrét célt!
Cél nélkül ugyanis nem lesz motivációd. Motiváció nélkül pedig nincsen nyelvtanulás, csak szenvedés és nyűg. Enélkül ne is kezdj bele az egészbe, de tényleg! Hiszen cél nélkül nyelvet tanulni olyan, mint a sötétben tapogatózni. Szóval, ha megvan a konkrét célod (ha nem tudod, hogyan tűzz ki konkrét, mérhető célt magadnak, itt segítek neked ebben), kérlek írd le magadnak egy nagy A4-es lapra és tedd ki valahova, ahol minden nap látni fogod. Ez lesz az emlékeztetőd, a checklist-ed pedig a stratégiád a megvalósításhoz!
2. Bontsd le a célt akciótervre!
Az akcióterv olyan feladatokat takar, amelyeket el kell végezned ahhoz, hogy cél megvalósuljon. Magyarán, gondold végig, mit kell ahhoz csinálj és sokat gyakorolj, hogy napról napra fejlődj, haladj az úton és végül célba érj! De vigyázz! Minél alaposabban bontsd le ezeket a feladatokra, ne csak általánosságokat írj! Kíváncsi vagy az én checklist-emre és a rajta levő stratégiákra? Mutatom:
Heti checklist:
– Minden héten megtanulok 10-15 mondatot a célnyelven és hangosan gyakorlom azokat valakivel.
– Minden héten szavakat, szókapcsolatokat és kifejezéseket ismétlek legalább 15 percig, és beszédben gyakorlom azokat valakivel.
– Minden héten egyszer írok egy rövid, pár soros esszét, fogalmazást, vagy egyszerűen csak mondatokat az adott célnyelven, amit aztán egy hozzáértővel kijavíttatok.
– Minden héten olvasok egy rövidebb szöveget a célnyelven, olyat, ami érdekel.
– Minden héten hallgatok valamit (lehetőleg a szintemnek megfelelően) a célnyelven, lehetőleg többször is.
– Minden héten foglalkozok új nyelvtani szerkezetekkel, majd miután megértettem azt, elkezdem beszédben használni.
Ha megnézed az én checklist-emen 6 alfeladat van. Miért hat? Mert a hét hat napján kell foglalkozzak a nyelvvel valamilyen formában és a hetedik nap pihi, amikor tabu azzal foglalkoznom (kivéve, ha fanatikus vagy, akkor nyugodtan nyomasd a hetedik nap is valamelyik alfeladatot!). Ráadásul, ha megfigyeled, az alfeladatokra a hat nyelvi készséget bontottam szét, azaz az olvasást, írást, beszédet, hallott szövegértést, a szókincsfejlesztést és a nyelvtant. Így tuti, hogy kőkeményen nem hogy hétről hétre fejlődök, hanem napról napra is és így az önbizalmam is növekszik, hiszen a tudás és az önbizalom mértéke összefügg.
Ha tetszik ez a checklist neked is, nyomtasd ki magadnak hétről hétre, tedd ki valahova és amint egy alfeladatot teljesítettél, pipáld ki azt, így iszonyat jól fogod magad érezni, hogy ma is tettél valamit a célodért a nyelvtanulásban. Ha te inkább a digitális formákat preferálod, akkor készíts magadnak egy excel táblázatot ezekből és abban kövesd nyomon és vezesd a haladásodat.
Benne vagy? Fogsz te is készíteni magadnak egy ilyen vagy hasonló checklist-et? Írd meg alul kommentben!
Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a tanulás és a tudásod aktív használata, akkor segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon ugyanis arra tesszük a hangsúlyt, hogy aktívvá tegyük a tudásodat!
Mai útravaló:
„Tanulni annyi, mint élni a lehetőséggel.”
Paulo Coelho
Köszönöm a motivációt!Én is fogok készíteni ilyen egy hétre lebontott listát,és remélem a haladásomon is meglátszik majd! :))
Szívesen és remélem közben sikerült elkészíteni. 🙂 Nagyon nagy mértékben segítenek ezek a tanulásban, de az élet többi területén is. 🙂