Bejelentkezés

Buktatók és sikerelemek a nyelvvizsgán

Ha valamilyen nyelvvizsgára adod a fejed, nem árt tisztában lenni azokkal az elemekkel, melyeken könnyen elhasalhatsz. Lehet, ugyanis a tudásod ott van, de mint tudod, az ördög legtöbbször a részletekben rejlik. Szóval a következőkre figyelj oda!

 

Kezdjük a szóbelivel!

 

1. Nem vagy tisztában az adott nyelvvizsga szóbeli követelményeivel.

 

Lehet hétköznapi témákról csevegve fejleszteni a beszélőkédet, de a szóbeli nyelvvizsgák esetében mindig van egy témalista, amiknek mindenképpen nézz utána és kifejezetten az adott vizsgafeladatokra készülj, ne csak általánosságban. Így nem fog meglepetés érni, mikor ott leszel. Ezeket amúgy minden nyelvvizsga honlapján megtalálod szintnek megfelelően szétszedve.

 

2. Betanulsz egy szöveget.

Ezt semmiképp ne tedd! Egyrészt, látszik, hallatszik, amikor valaki, úgymond, felmond egy szöveget, vagy spontán módon beszél. A vizsga esetében – de gondolom, az életre is készülsz – nem a bemagolt tudásodra kíváncsiak, hanem a valódira. Ezt az utóbbit 1-2 keresztkérdés után úgyis felszínre fogják hozni a vizsgáztatók. Szóval gyakorold a spontán beszédet, reakciót.

 

3. Igen-nemmel válaszolsz a kérdésekre.

 

A szóbelin maximum 15 perced lesz arra, hogy megmutasd a tudásodat, szóval mese nincs: fel kell vágni azzal, amit tudsz. Lehet, te alapból introvertáltabb vagy és a beszéd magyarul sem az erősséged. Viszont erőszakold meg magad és igenis, minél bővebben, egész mondatokban válaszolj, úgy, hogy le kell állítsanak.

 

4. Nagyon eltérsz a feladattól.

Ha kapsz egy feladatot, vagy egy kérdést, akkor semmiképp ne tereld el a témát nagyon – minimálisan lehet -, mert azt a benyomást fogod kelteni, hogy azért teszed ezt, mert az adott feladatot/kérdést nem tudod megoldani és inkább terelsz. Szóval maradj a témánál, de az altémákon belül, nyugodtan mozoghatsz, ha a feladat/kérdés azt megengedi.

 

5. Leblokkolsz az első ismeretlen szónál.

Figyelj! Mindig lesznek olyan szavak, esetleg kifejezések, melyek még ismeretlenek számodra, de nem azon kell pörögni, amit nem értettél, hanem azon, amit megértettél. Így sokkal nagyobb esélyed van a sikeres kommunikációra (az életben is, nemcsak a vizsgán!), mert nem fogsz leblokkolni. Ugyanez a helyzet, ha rövidzárlatként neked nem jut eszedbe egy szó. Mi a teendőd? Körülírod, elmagyarázod, vagy esetleg átfogalmazod. Ha pedig te nem értetted meg, akkor koncentrálsz a szövegkörnyezetre, vagy kéred az átfogalmazást.

 

6. Túlzottan izgulsz/stresszelsz.

 

Sokan annyira félnek a szóbeli nyelvvizsga előtt és alatt is, mintha a kivégzésükre vinnék őket. A lámpaláz, a félelem, az izgalom, valójában, mind-mind generált dolog: te hozod létre azt magadban, a saját fejedben és ahogy létrehoztad, úgy meg is tudod szüntetni. Fejben dől el minden! És ha más nem, még mindig ott van a jól bevált légzés, ami mindig segít a stresszoldásban.  🙂 Ne feledd! Ha túlzottan félsz, izgulsz, az a teljesítményedre is hatással lesz, és lehet ez okozza a bukást, nem pedig a tudásod hiánya.

 

7. Nem tartod a szemkontaktust.

Ne érts félre, attól, hogy nem tartod a szemkontaktust, még nem fogsz megbukni a szóbelin! 🙂 De sokat jelent a metakommunikációd is: azaz figyelsz-e a másikra. Mi olvasható le az arcodról? Teljes homály? Semmit nem értesz az egészből? Vagy az, hogy követed a másikat, amíg beszél és ebben sokat segít a szemkontaktus is. Ráadásul te a legmagabiztosabb formádat kellene hozd a vizsgán, és ennek igenis része az, hogy mered vállalni a szemkontaktust.

Ugye akkor fogsz ezekre figyelni a vizsgán? Jövő héten hozom az írásbelihez vágó pontokat! 

Ha pedig úgy érzed, nem megy egyedül a nyelvvizsgára való felkészülés és szükséged lenne tanári segítségre, hogy célirányosan tudj készülni, akkor szívesen segítünk! Az egyéni és a kiscsoportos óráinkon erre a célodra is rá tudunk feküdni. 🙂

 

 

Mai útravaló:

Ha bajnok akarsz lenni, küzdj tovább.

James J. Corbett 

0válaszok erre "Buktatók és sikerelemek a nyelvvizsgán"

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.