Bejelentkezés

Angoltanulás elméletben és gyakorlatban

Van egy zen mondás, miszerint:

„Ha elolvastál egy könyvet, tegyél meg tízezer lépést.”

 

 

Ami alatt azt értik, hogy attól, hogy egy könyvet elolvasunk (gondolok most itt edukatív, oktató jellegű könyvekre) még semmi nem fog történni. Lehet bennünk ezeregy felismerés, elméletben megtanulhatjuk az igeidők szabályait és több ezer kifejezést is a célnyelven, de ha nem kezdjük el azt használni, gyakorolni, csak tudás marad. Tehát a tízezer lépés a gyakorlatba ültetést jelenti, amit én úgy szoktam mondani, hogy gyurmázz vele, ízlelgesd, és kísérletezz. Nézd meg, a te életedben, mikor és hogyan tudod használni a tanultakat.

Álljon itt pár tipp a gyakorlatba való ültetéshez:

  1. Tudatosan válassz ki minden hétre újonnan/frissen tanult szavakat, kifejezéseket és ha kell, írd fel őket egy cetlire, post-it-ra és tedd ki magad elé, amikor beszélni szeretnél, emlékeztetőül.

 

 

Én nagyon sokszor használtam már ezt a technikát több idegennyelv tanulása, gyakorlása során és az emlékeztetők azért kellenek, mert alapjáraton úgyis azt fogod használni, amit már tudsz és nem azt, amit még nem. Ha például meghallgatsz egy videót, podcast-ot és gyűjtesz belőle új szókincset, akkor foglald össze hangosan magadnak vagy valakinek, hogy miről szólt  a meghallgatott anyag, hogy belefűzöd az új kifejezéseket is.

Ez a gyakorlat különben azért is szuper hasznos, mert meg fogja mutatni, hogy milyen szövegkörnyzetbe illik az adott szó. És ha esetleg van visszajelzésed is, akkor iránymutatást is kaphatsz, hogy vigyázz, nem épp úgy használják azt a szót/kifejezést, amit első ránézésre gondoltál, hanem lehet, hogy egy konkrétabb, specifikusabb esetben. Erre amúgy különösen jó az egynyelvű szótárak használata, ahol mondatokban is el tudod olvasni az adott szóval a példákat, hogy akkor hogyan is használjuk azt!

  1. Tudatosan válassz ki minden hétre újonnan/frissen tanult nyelvtani szerkezeteket /elemeket és ha kell írd fel őket egy cetlire, post-it-ra és tedd ki magad elé, amikor beszélni szeretnél, emlékeztetőül.

Ez a technika ugyanaz, mint az előző, csak itt most nem a szavakat, kifejezéseket akarjuk gyakorlatban használni, hanem a nyelvtani elemeket. Legyen az akár egy névmás, prepozíció, módosítószó, segédige, igeidő, műveltető szerkezet, bármi. Hiába érted az adott nyelvtant, de vajon gyakorlatban, mondatban, picit spontánabb helyzetben tudnád használni?

A tudatos gyakorlás során erre készteted rá magad és lehet, hogy az elején lassan, nyögvelenyősen fogod összerakni a mondatot az új szerkezettel, de nem baj, mert a lényeg az, hogy kezdd el használni.

  1. Figyeld meg az élő nyelvet és gyűjts mintákat, majd pedig utánozd le a minta alapján.

 

 

Amikor egy filmet vagy sorozatot nézel, podcastot, videót hallgatsz, könyvet vagy cikket olvasol, valakivel élőben beszélgetsz, szintén hegyezheted a füledet és vadászhatsz számodra új kifejezéseket, mondatocskákat, szavakat, mondatalkotásokat. Ezeket érdemes ilyenkor lejegyezni, utánanézni és leutánozni. Ha hallottad is, akkor igyekezz ugyanazzal a hanghordozással elismételni hangosan, majd pedig elképzelni, hogy te milyen helyzetben tudnád azt használni. Ha fejben végigpörgeted a szituációt, az ugyanúgy gyakorlásnak számít, mert az agy nem tud különbséget tenni valós és nem valós helyzetek között. A fejben való gyakorlást is ugyanúgy gyakorlásnak, használatnak érzékeli, ami segíti a memorizálást is, hiszen azokat az idegpályákat mozgatod, és a kapcsolatokat erősíted az agyban a használat során. És amikor elő kell majd hívnod az új dolgot, minél többet használtad már fejben vagy élőben, annál könnyebben fogja majd.

A tanulás tudást eredményez, a gyakorlás nyelvhasználatot és  nyelvhasználat pedig tapasztalatot. Végül pedig a sok tapasztalat eredményezi az automatizmusokat, ami nem más, mint a vágyott zsigeri, gondolkodás nélküli használat. Ezért fontos, hogy ne csak tanuld a nyelvet, használd és gyakorold is.

Gyakorlásra van szükséged egy biztonságos közegben? Szeretnél visszajelzést kapni a fejlődésedről és „okosan tanulni”? Szívesen segítünk: akár egyéni, akár csoportos beszédfejlesztő online órák keretében!

 

 

 

www.angolrahangolva.com

0válaszok erre "Angoltanulás elméletben és gyakorlatban"

Hagyj Üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© Angolra Hangolva 2024

All rights reserved.